Wypadek czy też nagłe poważne zachorowanie niosą ze sobą szereg problemów. Nie chodzi wyłącznie o problemy natury medycznej, ale również pojawiające się pytania skąd wziąć środki na leczenie i rehabilitację czy też do jakiej instytucji zgłosić się o pomoc. Odpowiedzią na te problemy jest Menadżer Rehabilitacji, którego zadaniem jest organizacja procesu powrotu do sprawności.
„Pacjent i jego rodzina dzięki takiemu wsparciu mogą skupić się na leczeniu, a nie na poszukiwaniu pomocy wśród różnych instytucji. Nie muszą już biegać od jednej instytucji do drugiej. Wystarczy, że skontaktują się ze swoim Menadżerem Rehabilitacji” – wskazuje Bartosz Kaczmarek, Menadżer Rehabilitacji w Fundacji Moc Pomocy i zarazem właściciel Rehacompleks, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Rehamanagerów.
W czym może pomóc Menadżer Rehabilitacji?
Przede wszystkim na bezpośrednim spotkaniu Menadżer Rehabilitacji oceni predyspozycje swojego klienta oraz potrzeby związane z obecnym stanem sprawności. Oceni w jakim środowisku funkcjonuje i jakie bariery nie pozwalają na powrót do normalnego funkcjonowania. Wspólnie z klientem ustali indywidualny plan działania, który będzie realizowany w kolejnych tygodniach i miesiącach.
Wiedza, którą dysponuje Menadżer Rehabilitacji pozwala również na wskazanie źródeł finansowania potrzeb klienta oraz ustalenia o jakie świadczenia może się ubiegać i do jakich instytucji powinien złożyć odpowiednie dokumenty. Pomoże także w organizacji rehabilitacji, zarówno w ramach refundacji przez NFZ jak i w trybie komercyjnym.
Menadżer Rehabilitacji może doradzić w doborze właściwego sprzętu niezbędnego do dalszego funkcjonowania – czy to będzie orteza, nowoczesna proteza czy też aktywny wózek, klient może być pewien, że dzięki temu powrót do sprawności będzie znacznie łatwiejszy. Specjalista podpowie również w jaki sposób dostosować mieszkanie, żeby jego poszczególne elementy wspierały funkcjonowanie klienta a nie były przeszkodą. Doradzi również jak poradzić sobie z barierami architektonicznymi na zewnątrz mieszkania i budynku, takimi jak brak windy czy schody przed blokiem.
Jednym z kluczowych elementów niezależności jest mobilność – dojazd na studia, do pracy, na rehabilitację czy też na spotkanie ze znajomymi wymaga ciągłego przemieszczania się. Niepełnosprawność nie może być w tym przeszkodą, dlatego Menadżer Rehabilitacji doradzi również jakie elementy zamontować w samochodzie żeby jego prowadzenie było bezproblemowe.
Menadżer Rehabilitacji oceni predyspozycje zawodowe klienta i skieruje do właściwych instytucji, które podpowiedzą jaki zawód mógłby wykonywać biorąc pod uwagę zarówno możliwości fizyczne jak i posiadane kompetencje.
Nikt tak nie mobilizuje do działania jak ktoś kto przeszedł drogę walki o swoją sprawność i jest już osobą samodzielną, pomimo swojej niepełnosprawności. W ramach wsparcia Menadżer Rehabilitacji umożliwia także spotkania takich osób i podzielenia się swoimi obawami i otrzymania w zamian cennych wskazówek. „Większość Menadżerów Rehabilitacji od wielu lat ma kontakt z osobami, które przeszły proces powrotu do sprawności i dzięki takiej współpracy są w stanie skontaktować z nimi swojego klienta. Wówczas ich droga do sprawności staje się znacznie szybsza” – wskazuje Bartosz Kaczmarek.
Gdzie można spotkać Menadżera Rehabilitacji?
Menadżer Rehabilitacji to zawód, który dopiero rozwija się w Polsce. Mimo to coraz częściej przedstawicieli tej profesji można znaleźć w placówkach medycznych, szczególnie prywatnych. Menadżerowie Rehabilitacji współpracują również z organizacjami społecznymi takimi jak fundacje i stowarzyszenia czy też wykonują swoje usługi na rzecz firm ubezpieczeniowych. Wielu z tych specjalistów to osoby, które mają bogate doświadczenie w pomocy osobom z niepełnosprawnościami, poparte dodatkowo odpowiednim wykształceniem.